Církev Létajícího špagetového monstra

Autor: | , 30. 12. 2012 | Bez komentářů

I am the Flying Spaghetti Monster. Thou shalt have no other monsters before Me. (Afterwards is OK; just use protection.) The only Monster who deserves capitalization is Me! Other monsters are false monsters, undeserving of capitalization.Suggestion 1:1

Seznamte se s Létajícím špagetovým monstrem, symbolem nové sekce Divinora. Co zastupuje a proč se ocitlo zrovna u rubriky Zábava?

Flying Spaghetti Monster (FSM, terminus technicus) je entita, okolo které se točí náboženský směr zvaný pastafariánství. Jeho tvůrcem byl tehdy pětadvacetiletý fyzik jménem Bobby Henderson, motivem byl protest proti Kansaskému školskému systému, který úředně povolil výuku o stvoření světa dle Bible jako plnohodnotnou nebo nadřazenou k evoluční teorii. V roce 2005 se pokusil dosáhnout toho, aby se pastafariánskému pojetí evoluce dostalo stejného práva.

V pojetí Církve Létajícího špagetového monstra svět stvořilo neviditelné a nedetekovatelné Létající špagetové monstrum poté, co se hodně opilo. Vědecké důkazy o evoluci na Zemi poslalo, aby testovalo víru svých následovníků. Nebe spočívá ze striptérské továrny a pivní sopky.

The_Gospel_of_the_Flying_Spaghetti_MonsterPiráti jsou označováni za „božské bytosti“ a původní pastafariány – kombinaci Rastafariánů a „pasty“, italského pokrmu ze špaget. Církev FSM si samozřejmě všimla, že úbytek v počtu pirátů za posledních pár set let je přímo úměrný zhoršení situace oteplování planety a považují to za jasný důkaz, že být tady piráti, ke změně klimatu by nedošlo. Devatenácté září je stanoveno jako svátek všeho pirátstva. Nadto každý pátek je svatým dnem. Vánoční období slaví jednoduše jako „Prázdniny“ bez bližších specifik ohledně mytologie, a jelikož nejsou uznávána žádná dogmata nebo ceremonie, každý si může v této době dělat prostě to, co se mu zlíbí.

Pastafariánská víra se soustředí okolo webu Bobbyho Hendersona a dvou knih: The Gospel of The Flying Spaghetti Monster, a „knihy svaté“ neboli textu známého jako „volný kánon“ (Loose Cannon: A Really Important Collection of Words), který je volně poskytovaný novým následovníkům. Mnoho textů a výkladů vzniklo jako parodie ke křesťanským, islámským a dalším náboženským představám. Ze satiry se brzy stal kulturní fenomén s desetitisíci oddanými následovníky.

Myslím, že se všichni můžeme těšit na dobu, kdy se těmto třem teoriím dostane rovnocenného prostoru v hodinách biologie napříč celou zemí a postupně i světem; jedna třetina pro kreacionisty, druhá třetina pro létající špagetové monsteristy a jedna třetina pro logický výklad evoluce postavený na zdrcujících, pozorovatelných důkazech.Bobby Henderson

Symbolem pastafariánů a Létajícího špagetového monstra je symbol volně vycházející z Ichtysu, který jako „rybu“ převzali křesťani.