Prosté pojednání o vstupu do světa magického

Autor: | , 01. 02. 2008 | Komentáře: (20)

Magie. Jedno slovo. Pět písmen. Trochu zprofanované, nemyslíte? Již přichází Gandalf, Harry Potter a jiní slovutní mágové, kteří na nás útočí se svými ohnivými koulemi a drtivými kouzly z filmového plátna a knih, kde bojují proti kohortám temných Voldemortů a Sauronů. Za nimi s ústy plnými reinkarnace a karmy duchovní guruové dálného východu. Sekundují jim čeští ultrapositivní „sluníčkáři“ s certifikátem rozličných kurzů od reiki počínaje až po sběrače Karikových diplomů, absolventů seminářů Modrá Alfa, Psypos nebo Zlatá mysl. S přezíravým pohledem je zpoza rohu sledují různí sektáři, kteří mají svého instantního boha.

A všemu se směje starý prasák Crowley který si v jednom z mnoha předpeklí zrovna střihnul jednu dávku heroinu a se svými šarlatovými děvkami a homosexuálními partnery si právě rozdává partičku šachu. Smutně v rohu posedává Ota Griese a odmítá nabídku Pavla Kohouta na odkoupení písečných lyží. Franta od Kabeláků si v koutku recituje a starý Eliphas se snaží vechny zaujmout tisíckrát ohraným příběhem.

Mágové, mystici, guruové, hermetici. Reikisté, sluníčkáři, sektáři. Každý má jinou cestu a zpravila opovrhují tou druhou skupinou. Ale tohle všechno až poté co se rozhodnou pro svou Cestu. Každému vyhovuje něco jiného. Někomu moderní magie, někomu pohanství, někdo je zapřísáhlý mystik někdo vidí smysl života v reiki. A ačkoliv se to nezdá, toto krátké zamyšlení je právě o tom, jak najít svou cestu. Svou cestu, která je magická od začátku do konce.

Rád bych se pokusil poradit jak doopravdy začít s magií. Ze začátku je třeba si zodpovědět na některé otázky:

Opravdu se chci věnovat magii?

Víte co magie je? Než se rozhodnete, že s magií opravdu chcete začít, zkuste získat co nejvíc informací o tom, co magie opravdu je. Zkuste si osobně promluvit s praktikujícími magiky a přečtěte si i ty kritické a skeptické názory na magii – pak se rozhodněte.

A to co chci je opravdu magie?

A to co chcete je vážně magie? Není to náhodou wicca? Nebo není to čarodějnictví? Nebo snad reiki? Nebo prostě jen se vám líbí slovo meditace? Pečlivě se rozhodněte. Slovo magie není všeobjímající pojem pro všechny duchovní systémy. Může mít pro Vás spoustu negativních důsledků. Zjistěte si jemné rozdíly mezi mnoha směry magie. Zjistěte si rozdíly mezi pohanstvím a šamanismem. Prostě se v tom chvíli patlejte, sbírejte informace a pak se rozhodněte.

Kde najít informace?

Dobrá otázka. Google nám nabízí tisíce internetových odkazů s tématem magie. Ovšem obávám se, že nezkušený elév nedokáže odlišit pochybný blogísek plný vykradených textů od podnětného textu. Pokusím se Vám na doporučit stránky na internetu, které sám považuji za dobré studnice informací:

 • http://www.grimoar.cz – desítky magických textů zdarma, texty od ověřených autorů a to v češtině. Součástí serveru je sborník anglických souborů. Ale pozor – Grimoár, ač je vynikajícím serverem se nezaměnitelnou komunitou s přehršlí inbformací, není místem pro úplné začátečníky. Občas ryze akademické debaty jsou schopné zpochybnit a rozebrati takové věci jako je 1 + 1.
 • http://www.ritual.cz – dříve zajímavý server, kde stále najdete spoustu zajímavých příspěvků, ale poslední dobou i tuny braku. Rituál nám prostě umírá.
 • http://chaospace.hyperlinx.cz – Mekka postmoderního magika se spoustou vynikajících článků od českých autorů, ale i překladů z angličtiny.

Ale jistě nám nestačí internet, že? Já osobně mohu doporučit například celou edici Alef od nakladatelství Volvox Globator, nebo vlajkovou loď české magické literatury, nakladatelství Vodnář.

Jak opravdu začít?

V tomhle směru si vezmu na pomoc stránku uveřejněnou na serveru Grimoár http://www.grimoar.cz/faq.php, cituji:

 • „Udělat si přehled i z doporučené literatury co tak existují v magii za směry a k čemu cítíte největší sklony, případně která cvičení Vám vyhovují. Pak po určité době vybrat jeden systém a jet v něm krok za krokem, rozhodně neskákat co dva dny ze systému do druhého. Časem je možné tento kmen rozvíjet plynulým navazováním, je-li čas. Hlavně si umenšovat míru praktických cvičení, začnete li se cítit psychicky labilní či oslabení. Pak je lepší i nějaký čas být na dovolené plné sportu, humoru a zábavných akcí bez magie, než skončit v Bohnicích.“ (XALTOTUN)
 • „Na začátku i průběžně je dobré si také ujasňovat Vaši motivaci ke studiu magie. Netlučte hlavou do zdi a nestudujte magii jen proto, že má punc něčeho velkého a tajemného. Život je krátký a většina lidí je užitečnější sobě i okolí bez studia a experimentů z oblasti magie. Nezačínejte s magií pokud trpíte jakoukoliv duševní poruchou. Nezačínejte s magií pokud užíváte jakékoliv léky, které mají vliv na Váš duševní stav. Nezačínejte tím, že v magii hledáte řešení osobních problémů a životních krizí. To je velmi častá motivace lidí přicházejících na tyto stránky. Neprohlubujte si problémy tím, že do nich začnete míchat další položku, nad kterou nemáte kontrolu. V magii řešení opravdu není. S magií začněte tím, že se uváženě, v klidu a svobodně rozhodnete. To Vám zajistí i možnost uváženě, v klidu a svobodně skončit, pokud zjistíte, že magie není Váš šálek kávy.“ (LOCKI)
 • „Sebezpytování: Pište si deník. Rozeberte si v něm konfliktní a jiné pozoruhodné události. Zapište si pocit, který máte ze dnů, z období, ze zážitků. Zapište si sny. Hledejte souvislost mezi jednotlivostmi vašeho života a zkuste najít, jak se jednotlivé události vyvíjejí a kde jim byl v minulosti položen základ. Pravidelným psaním si ujasníte motivace nejen ke cvičení magie, ale i ke každodenním rozhodnutím. Papír snese všechno.“ (ZUZANA_ANTARES)

A tady máme konkrétní tituly doporučované Grimoáristy:

 • Lévi: Dogma a rituál vysoké magie, Papus: Základy praktické magie, Kužel: Hovory s Lasenicem, Bardon: Brána k opravdovému zasvěcení, Carroll: Liber Null a Psychonaut (SNOP)
 • Karika: Kurz praktickej magie pre začiatočníkov, J. Veselý: Magie (LUCIFER66)
 • Agrippa z Nettesheimu: Okultní filosofie I–IV, M. Nakonečný: Novodobý český hermetismus (EMRUDUE)
 • M. Nakonečný: Magie v historii, teorii a praxi (CODY)
 • Cyklicky vždy souběžně něco z teorie/historie a něco praktického – a postupovat podle témat a otázek, které se při četbě objeví. Cvičební knihy až po několika předchozích cyklech. Vhodná teorie: Lévi: Kniha zasvěcení, Dogma a rituál vysoké magie, Guaita: Klíč k černé magii, Papus: Základy praktické magie, Agrippa: Okultní filosofie. Vhodné praktické: Claviculae Salamonis, Faust: Magia innaturalis, Arbatel, Heptameron, Herpentil (ABELES)
 • J. Kefer – Praktická astrologie, M. Boleslavský – Vědecká astrologie, V. Roučka – Písemný kurz astrologický (nikdy nevyšlo tiskem, ale dá se sehnat online nascanovaná verze), N. Campion – Praktická astrologie (velmi dobrá kniha, ale velmi špatný překlad s chybami!), Dr. J. Grumlík – Pohled do tajů astrologie (stručná astrologická kuchařka), F. Sakoian, L. S. Acker – Velká učebnice astrologie (obsáhlá astrologická kuchařka), W. Hewitt – Astrologie pro začátečníky (KVESS)

Takže teď jsem Vám určitě udělal v hlavě zmatek a možná si říkáte, že je to neuvěřitelná suma informací. Nebojte – není. Být magikem na druhou stranu není věc jednoduchá. Ale zkusím to shrnout:

Zjistěte jestli se opravdu chcete věnovat magii, a pokud ano, tak jakému směru – což v sobě obsahuje základní sumu informací o okultismu obecně. Pokud i po této době budete chtít se magii stále věnovat, pak ideálně postupujte podle několika učebnic magické praxe, kterou vhodně kombinujte s teorií. Někomu vyhovuje Bardon, někomu Papus a někomu Karika. Vyberte si to, co opravdu sami cítíte jako správné.

Pokud i tuto fázi přežijete a budete se stále chtít věnovat magii, tak Vám mohu popřát jen hodně štěstí. Možná… opravdu jenom možná… jste našli svou cestu.