Téma: Psychologie


Správný vztah k jevům

Autor: | , 18. 11. 2012 | Komentáře: (4)

Psychologie

Optimalizace vlastní osobnosti a vztahů k objektům i subjektům kolem sebe je prvořadým úkolem.

Nevěřím ve smysl společenských revolucí, válek a násilí. Frustrovaná masa vybije hněv na právě vládnoucí elitě, s představou, že právě tato revoluce je tím bezprecedentním zlomem, o kterém odnepaměti všichni proroci psali, a právě po této revoluci nastane nová éra, a vše zlé se obrátí v dobré.

Ale po období prvotních kmenových společenství, fungujících v dokonalé a udržitelné kontinuitě po tisíce a miliony let, přišla éra zemědělství a civilizace, a s tím i slavný tzv. pokrok, neustálá změna a vyhlášení lineárního času. Věčný návrat už je pro nás jen mýtem a realita nezná tlačítko „Undo“ jako textový procesor nebo internetový prohlížeč.

Jak se postavit k Souseru

Autor: | , 15. 06. 2012 | Bez komentářů

Psychologie

(Souser, překlad slova Samsára českým indologem Vladimírem Miltnerem, pozn. autora)

Téměř každému se někdy na mysl prodere bolest a deprese, kdy si říkáme, jestli nám stojí za to žít. Kdy vidíme důvody, ze kterých utrpení pramení, a nevidíme žádnou snadnou cestu jak se z toho vymanit. Pak přemýšlíme, jestli nám chvilky radosti stojí za to utrpení, které je prokládá.

Tento stav mysli je nevyhnutelný, neboť je poznáním první vznešené pravdy buddhismu. Je však otázkou, jak se k tomuto poznání postavit a jak ten pohled začlenit do svého života.
Pokračování článku

Rupert Sheldrake a teorie morfické rezonance

Autor: | , 21. 08. 2008 | Bez komentářů

Psychologie

Na počátku mé duchovní cesty stála mimo jiné i kontroverzní, quasivědecká teorie vytvořená britským biologem Rupertem Sheldrakem o morfogenetických polích a morfických rezonancích, se kterou zde ve stručnosti čtenáře seznámím. Tato Sheldrakova hypotéza „formativní kauzality“ tvrdí, že morfické pole, které se vytváří kolem každé „morfické jednotky“ (od subatomárních částic, přes atomy, molekuly, buňky, až po celé organismy a ještě dál), v sobě obsahuje zakódované vzorce, které ovlivňují vývoj této jednotky a zvyšují pravděpodobnosti uskutečnění takových forem, které již vznikly v minulosti.

Pokračování článku

Pohřební rituály

Autor: | , 24. 04. 2008 | Komentáře: (4)

Psychologie

Nabízím názor a osobní výpověď na téma posledního rozloučení. Nesděluji žádné Velké Antropologické konstanty ani neobjevuji nic nového, nicméně je to ze života.

Stejně jako jsou u svatby nesmírně důležité všechny ty „věci okolo“, chtěl bych ukázat, jak je to důležité u pohřebních rituálů, a to ve formě běžného pohřbu řekněme v křesťanském duchu. Nechápal jsem a nechápu, proč se dnes polovina úmrtí obejde bez pohřbu a na parte se pak objevují takové ty texty „se zesnulým se rozloučíme v kruhu rodinném“, bla bla bla — přičemž mám pocit, že se nejedná o náhradu pohřbu nějakým domácím rituálem v kruhu rodinném, jak hlásá parte, ale zkrátka se jakákoli ritualizace zruší v jakési naivní víře, že to bude pro všechny lepší.

Pokračování článku